Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 10.05.2016

Informačný list zo dňa 10.05.2016Vážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

       tak trochu neplánovane sme sa rozhodli pre v poradí už tretí Informačný list v tomto roku. Dôvodom je dopravná situácia v Pereši spojená s nelogickým parkovaním vozidiel na komunikácii a v protismere, zrážke vozidiel v križovatke či jazdenie detí, resp. mládeže na motocykloch a štvorkolkách po miestnych komunikáciách. Ak aj Vás trápili prerušenia elektrickej energie a Vy ste o tom nevedeli, poradíme Vám ako tomu môžete predísť. Chcete vedieť, ako dopadlo upratovanie lesa v Pereši pri príležitosti Dňa Zeme, čoho sme sa zúčastnili a čo máme pred sebou? Urobte si pohodlie a čítajte...

 

Zrážka dvoch vozidiel na Bystrickej v smere na Vyšný Lorinčík

       V piatok 6.5.2016 cca o 13.00 hod. sa na frekventovanej križovatke Haburská – Bystrická zrazili dve osobné motorové vozidlá. Aj napriek tomu, že na tejto križovatke sú osadené dopravné značky a od minulého roku aj dopravné zrkadlo, došlo z nepozornosti k zrážke, ktorá mohla pre oboch účastníkov dopadnúť oveľa horšie. Vodič Hondy s prešovskou poznávacou značkou idúci po Haburskej ňou prechádzal a prehliadol viditeľné dopravné značenie: „Daj prednosť v jazde“. Zdola po Bystrickej, ktorá je hlavnou cestou smerom na Vyšný Lorinčík, v povolenej 50 km rýchlosti, šiel vodič čierneho BMW. Nešťastná náhoda zaúradovala a autá sa zrazili. Našťastie si to v piatok aj vďaka dodržanej povolenej rýchlosti a  vystreleným airbagom na oboch vozidlách odniesli len plechy a iné časti vozidla. Na miesto bola privolaná hliadka dopravnej polície, ktorá celú situáciu zadokumentovala. Podľa majiteľa vozidla BMW (obyvateľa Vyšného Lorinčíka) bola škoda na jeho vozidle vo výške cca 8.000 Eur, čo sa približuje k totálnej škode jeho vozidla. Keď som sa pýtal vodiča Hondy na jeho názor, tak mi odpovedal, že prehliadol dopravnú značku: „Daj prednosť v jazde“. Ponaučenie z tejto havárie plynie pre nás všetkých – riadiť sa  dopravným značením, dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť 50 km/hod a pokiaľ možno, tak predvídať.

                                         Ing. Jozef Karabin, starosta

Odstávky elektrickej energie v Pereši a Lorinčíku

       V mesiaci apríl 2016 a v mesiaci máj 2016 začala Východoslovenská distribučná, a.s. s plánovanými prácami na zariadení vysokého napätia. V zmysle zákona na takéto plánované prerušenia distribúcie elektriny musí dodávateľ upozorniť príslušnú obec, resp. mestskú časť, ktorá informáciu zverejní na svojom webovom sídle a úradných tabuliach. Obe mestské časti túto podstatnú informáciu podľa zákona zverejnili týmito dvoma spôsobmi. Naviac Mestská časť Košice – Pereš vďaka službe rozosielania sms-správ, službe SMS rozhlasu túto informáciu rozposlala na niekoľko stovák mobilných telefónnych čísel obyvateľom Pereša. Štvrtý spôsob, ako informujeme obyvateľov Pereša o dianí v Pereši je rozosielanie e-mailových správ priamo z e-mailovej adresy starosta@mcperes.sk. V rámci informovania svojich obyvateľov mestské časti nepochybili a Mestská časť Košice – Pereš urobila maximum pre informovanie svojich obyvateľov. Napriek tomu zamestnanci Miestneho úradu v Pereši si vypočuli rôzne anonymné telefonáty s obviňovaním zamestnancov úradu, starostov, poslancov či primátora. Len na porovnanie – ak používam mobilný telefón či pevnú linku, tak mám zmluvu s mobilným operátorom, ak na kúrenie používam plyn, mám zmluvu s dodávateľom plynu. Dodávka pitnej vody či dodávka elektriny funguje obdobným spôsobom. Príde mi potom neférové obviňovať z prerušenia dodávky elektriny, vody, plynu, či poruchy TV a internetu zamestnancov Miestneho úradu v Pereši, Lorinčíku alebo starostu. Na webovej stránke Pereša sa okrem iných informácií nachádzajú telefónne čísla na dodávateľov týchto dôležitých služieb. Ak zlyhá komunikácia... Pre všetkých obyvateľov Pereša, Vyšného Lorinčíka a Lorinčíka je možnosť registrácie svojho telefónneho čísla alebo e-mailu priamo na Miestnom úrade v Pereši. Je to jednoduché a rýchle. Ihneď po zaregistrovaní budete dostávať bezplatne informácie o dianí v Pereši a Lorinčíku vrátane odstávok, výpadkoch či poruchách inžinierskych sietí. O plánovaných odstávkach elektriny sa rokovalo aj v Miestnom zastupiteľstve v Pereši. Miestne zastupiteľstvo prijalo na svojom 11. rokovaní k bodu č. 7 - Návrh na zvýšenie ochrany majetku obyvateľov uznesenie č. 83, v ktorom žiadajú starostu, o zabezpečenie primeraného zvýšenia ochrany majetku obyvateľov MČ Pereš počas plánovaných odstávok elektriny a to najmä v spolupráci s Mestskou políciou Košice. Uvedené uznesenie bolo splnené a odkonzultované s Mestskou políciou Košice a tiež aj štátnou políciou.  

                                                                         Ing. Jozef Karabin, starosta

Deti na motocykloch

       Koncom apríla 2016 pri kontrole futbalového ihriska som šiel pešo po Jasovskej smerom k Vyšnému Lorinčíku. Približne 100 metrov od križovatky Jasovská – Sabinovská som videl motorku – štvorkolku idúcu po Jasovskej smerom k ihrisku. Išla konštantnou rýchlosťou cez križovatku Jasovská – Sabinovská bez toho, aby vôbec spomalila či zastala. V križovatke, v ktorej by mal prednosť vodič zo Sabinovskej, pretože štvorkolka by ho mala po pravej strane. Druhým prekvapením bola skutočnosť, že motocykel -  štvorkolku viedla žena (skôr dieťa do 18 rokov), bez prilby. Je normálne, že dieťa ide na motocykli bez prilby a nemá absolútne základné vedomosti o tom, kto má v križovatke prednosť? Vedia o tom jej rodičia? Okolo ihriska denne prechádza veľa chodcov vrátane mamičiek s detskými kočíkmi, deťmi na kolobežkách či kolieskových korčuliach. Cestný motocykel či štvorkolka v rukách neplnoletej osoby, ktorá nepozná pravidlá cestnej premávky, je ako nabitá zbraň v ruke. Nikde nie je istota, kedy vystrelí. Smutné je, že najhoršie spravidla dopadne niekto úplne nevinný. Ďalším príkladom sú deti voziace sa na motocykloch – aj babeta je motocykel a  kto na nej jazdí by mal ovládať dopravné predpisy a mať vodičské oprávnenie. O týchto „zážitkoch“ som už upovedomil riaditeľa OR PZ v Košiciach, ktorý prisľúbil kontroly v rámci bezpečnosti v Pereši.   

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.     


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka