Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 15.5.2019

Informačný list zo dňa 15.5.2019Vážení obyvatelia mestských častí Pereš a Lorinčík,

v poslednom Informačnom liste zo dňa 19.1.2019 sme okrem iného riešili tému parkovania na komunikáciách na Pereši a Lorinčíku. A práve v týchto dňoch je táto téma jednou z najaktuálnejších. Viete, že mesto Košice prišlo v tomto roku o sľúbených 12 mil. eur na organizovanie mládežníckej olympiády (EYOF)? Čítajte nás a dozviete sa viac.

Občianske združenie Pomoc Perešu

Dodržiavanie parkovacej politiky v meste Košice a v MČ Košice-Pereš

Mestská polícia v MČ Košice - Pereš začala veľmi intenzívne uplatňovať dodržiavanie pravidiel parkovania na komunikáciách mestskej časti. Tento stav je už viditeľný nielen v našej MČ, ale aj na všetkých priestranstvách dostupných motoristom v meste Košice. Snahou je dosiahnuť plynulosť premávky po komunikáciách bez obmedzovania stojacimi resp. zaparkovanými motorovými vozidlami. Práve stojace či zaparkované motorové vozidlá, špeciálne v našej mestskej časti, pri našich úzkych komunikáciách spôsobujú častokrát ich neprejazdnosť. Tento stav vedie k nedostupnosti vášho majetku, ku ktorému sa v prípade ohrozenia napr. požiarom, nedostane hasičská technika. O uvedených skutočnostiach som vás častokrát informoval v konkrétnych prípadoch, napr. pri oprave komunikácií, zvoze odpadu, zimnej údržbe formou známych SMS správ. Keďže som si istý, že nám všetkým záleží na dodržiavaní pravidiel a zákonných noriem, chcem vás požiadať o súčinnosť aj v oblasti státia či parkovania v mestskej časti, a to tým, že budú naše vozidlá resp. vozidlá našich návštev stáť a parkovať na našich pozemkoch.

Som si istý, že svojím konaním už nedáme mestskej polícii žiaden dôvod na to, aby musela uplatňovať zákon a nariadenia represívnym spôsobom.

Ing. Jozef Karabin, MBA, starosta

Mesto Košice schválilo rozpočet. Pereš a Lorinčík dostanú menej financií

Dňa 14. februára 2019 mestskí poslanci v Košiciach schválili rozpočet pre mesto Košice vrátane podielových daní pre malé a veľké mestské časti. Celkovo dostali mestské časti viac financií od mesta Košice do svojich rozpočtov, no v skutočnosti si polepšili len veľké mestské časti. Mestská časť Košice - Pereš patrí s počtom obyvateľov 2 063 k malým mestským častiam. Schválená podielová daň vo výške 133 eur a dotácia 10 tisíc eur znamená výrazný pokles oproti minulému roku, ale aj napríklad oproti roku 2008. V roku 2008 bola podielová daň na obyvateľa spolu s dotáciou vo výške 160 eur (v tom čase boli nižšie mzdy, lacnejšie energie, služby...) V tomto roku (po jedenástich rokoch) bude rozpočet Pereša nižší ako v roku 2008. Na túto skutočnosť som poukázal na Rade starostov, ale aj ako poslanec priamo na mestskom zastupiteľstve. Za takto navrhovaný rozpočet som nemohol hlasovať, pretože jeho navrhovaná výška, vzhľadom ku kompetenciám pre malé mestské časti, je nízka. Vraj mesto Košice nemá pre mestské časti financie navyše... No zároveň pre to isté mesto sa o niekoľko miliónov navýšila suma na zimnú údržbu a právne služby. Z akých financií? Aj z NAŠICH. Pripadá mi to nefér, ak sa obyvatelia Pereša a Lorinčíka majú poskladať na navýšenie právnych služieb a služieb KOSIT-u, ktorý čistí komunikácie, parkoviská a už aj chodníky len vo veľkých mestských častiach (na Pereši čistí len Bystrickú).

Ing. Jozef Karabin, MBA, starosta

EYOF (Mládežnícka olympiáda) v Košiciach nebude

Téma EYOF rezonovala na niekoľkých ostatných rokovaniach komisií, ale aj mestského zastupiteľstva v Košiciach. Ešte v minulosti mestu Košice vláda SR sľúbila v prípade organizovania mládežníckej olympiády (EYOF) sumu 12 mil. eur. Výšku príspevku v tomto roku kritizovalo vedenie mesta Košice ako nedostatočnú, a preto začiatkom tohto roka bol primátor mesta poverený (na základe uznesenia mestských poslancov) rokovať o vyššej finančnej čiastke. Na tomto prvom rokovaní sa zúčastnil aj predseda KSK Rastislav Trnka. Vládu SR na stretnutí zastupoval Richard Raši. Rokovania dopadli neúspešne, a tak na ďalšom mestskom zastupiteľstve schválili poslanci nových poslancov na vyjednávanie – ani toto druhé vyjednávanie nedopadlo podľa predstáv zástupcov mesta Košice. Vláda SR neschválila ďalšie navýšenie o takmer 90 mil. eur, pretože mesto Košice nepredložilo relevantné podklady k navýšeniu. Na ďalšom mestskom zastupiteľstve sa opäť prerokovávala téma mládežníckej olympiády (EYOF) – ešte pred samotným hlasovaním a prijatím uznesenia primátor Košíc povedal, že mládežnícka olympiáda nebude. Tým vlastne len potvrdil, že mesto nechce a nevie zorganizovať EYOF (presne tak sa koalícia v meste Košice rozhodla niekoľko dní pred zastupiteľstvom). Po niekoľkých hodinách bolo prijaté uznesenie. A výsledok? Kluby Fungujúce Košice a Košickí aktivisti a Nezávislí (KAN) rozhodli o tom, že EYOF v Košiciach nebude. Ak chcete vedieť ako hlasovali mestskí poslanci a kto je v akom klube, pozrite si stránku www.kosice.sk. Nehlasovaním ZA EYOF mesto Košice prišlo o 12 mil. eur. Škoda.

Ing. Jozef Karabin, MBA, starosta

Perešský Deň detí 2019

Dňa 8.6.2019 popoludní sa na ihriskách v MČ Košice - Pereš uskutoční oslava MDD. V tomto roku k našim deťom zavíta Usmievanka a svoju premiéru bude mať na našom ihrisku mobilné planetárium. Pre deti budú v spolupráci s miestnymi poslancami pripravené športové súťaže. Viac informácií sa dozviete na webovej stránke www.mcperes.sk od 1.6.2019.

Miestny úrad MČ Košice – Pereš

Vakcinácia psov a mačiek

Dňa 18. mája 2019 (v sobotu) v čase od 09.00 – 13.00 hod. sa na parkovisku pred Pereš Parkom na Revúckej 14 na Pereši uskutoční vakcinácia psov a mačiek. Cena vakcinácie pre psov (proti besnote – 10€, komplexná vakcinácia – 15€) a pre mačky (proti besnote – 10€, komplexná vakcinácia – 15€).

Cena čipovania je 15 €. Nezabudnite priniesť občiansky preukaz majiteľa psa. Viac info na www.mcperes.sk.

Miestny úrad MČ Košice – Pereš


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka