Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 18.02.2017

Vážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

       v tomto roku to bude tretí rok, čo sme sa na Rade združenia Občianskeho združenia Pomoc Perešu rozhodli, že budeme bezplatne vydávať pre Mestskú časť Košice – Pereš a Košice – Lorinčík Informačný list. V minulom roku sme vydali 6 Informačných listov a tohtoročný februárový Informačný list uzatvára  20. číslo.  

Nové dopravné značenie na Gelnickej a Jasovskej v Pereši

     Mestská časť Košice – Pereš má už niekoľko mesiacov schválený projekt dopravného značenia celého Pereša, ktorý na základe zadania spracoval dopravný inžinier Ing. Pavel Titl. V mestskej časti Košice - Pereš máme 14 miestnych komunikácií  a jednu mestskú komunikáciu Bystrická, ktorá je ako jediná kompletne osadená dopravným značením. V 15-tich komunikáciách v Pereši sa nachádza až 26 križovatiek, no dopravné značenie má len 7 z nich. Na zvyšných neoznačených križovatkách platí prednosť vozidiel prichádzajúcich sprava. Nie všetci z nás to vždy rešpektujú. Len v minulom roku sme zaznamenali niekoľko dopravných udalostí práve na niektorých križovatkách. Najviac nehodovou bola križovatka Revúcka – Gelnická, kde mnoho motoristov ignoruje vozidlo prichádzajúce sprava. Majitelia bývajúci v bezprostrednej vzdialenosti týchto križovatiek pravidelne kontaktujú Miestny úrad v Pereši a upozorňujú  na kritické momenty a ohrozujúce správanie motoristov. Práve preto sme sa rozhodli s ohľadom aj na finančné možnosti mestskej časti Košice – Pereš, že v tomto roku budú novým dopravným značením osadené komunikácie Gelnická s križovatkami Gelnická – Svidnícka, Gelnická – Revúcka, Gelnická – Haburská, Gelnická – Jelšavská a Jasovská s križovatkami Jasovská – Revúcka, Jasovská – Sabinovská a Jasovská - Haburská . Na Gelnickej bude novo osadených 15 ks dopravných značiek, na Jasovskej pribudne 7 nových dopravných značiek. K osadeniu dopravného značenia na komunikáciách Gelnická a Jasovská dôjde začiatkom marca 2017. Viac INFO na www.mcperes.sk, vo Vašich e-mailových adresách a  v správach SMS – rozhlasu.

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

 

SMS rozhlas máme už tretí rok

       V máji 2017 ubehnú tri roky od začiatku spustenia služby SMS rozhlasu v Pereši a Vyšnom Lorinčíku. Za necelé tri roky sme do služby SMS rozhlas zaregistrovali niekoľko stovák obyvateľov. Ako to funguje, už vie väčšina domácností z Pereša, Vyšného Lorinčíka a niekoľkí aj z Lorinčíka. Pre tých, ktorí túto službu nepoznajú a chcú byť informovaní o oznamoch v Pereši a Lorinčíku, máme krátke vysvetlenie. SMS rozhlas znamená odosielanie sms správy cez PC na Váš mobilný telefón, resp. Vaše mobilné telefónne číslo. Bezplatne Vám posielame oznamy o odstávkach vody a elektriny, stratených či nájdených psoch, mačkách, kľúčoch, mobilných telefónoch, ŠPZ-tkách, o problémoch zimnej údržby, kvôli parkujúcim vozidlám, o tom, že nevyvezú separovaný odpad, o spoločenských, kultúrnych, športových podujatiach a pod. SMS rozhlas je služba s rýchlymi informáciami, ktoré pre ich krátku lehotu nie sú vždy zverejnené na webovej stránke či úradných tabuliach. Kto má SMS rozhlas, vie, čo sa v jeho okolí deje. V prípade záujmu o registráciu Vášho mobilného čísla do uvedenej služby máte 3 možnosti:

  1. Pošlite e-mail na starosta@jozefkarabin.sk,v ktorom uvediete svoje meno, priezvisko, adresu a číslo Vášho mobilného telefónu
  2. Pošlite sms-správu na číslo 0948 28 33 55,v ktorej uvediete svoje meno, priezvisko, adresu a číslo, na ktoré chcete dostávať sms – správy.
  3. Na prvej strane Informačného listu vyplňte krátky formulár, vystrihnete  a doručíte do podateľne  na adresu Miestneho úradu v Pereši.

                          Občianske združenie Pomoc Perešu

 

Zaplatíme za Vás

       Mesto Košice bolo v minulom roku európskym mestom športu. Nemalú zásluhu na tomto prestížnom titule mali obyvatelia Pereša a Lorinčíka, ktorí sa aktívne zapájali do športových podujatí organizovaných v meste Košice. Aj napriek tomu, že Pereš a Lorinčík patria medzi malé mestské časti, tak v rámci umiestnení v rôznych športových súťažiach sme preskočili aj obyvateľov veľkých mestských častí. A práve preto ponúka samospráva Pereša športujúcim obyvateľom Pereša preplatenie štartovného za účasť v športových súťažiach za predpokladu, že budú registrovaní mestskou časťou Košice – Pereš a budú športovať za mestskú časť Košice – Pereš. V prípade záujmu o účasť na športovom podujatí  nás kontaktujte na starosta@mcperes.sk alebo na urad@mcperes.sk.

                              Miestny úrad MČ Košice – Pereš

 

Zlučovanie mestských častí – bude sa Pereš a Lorinčík zlučovať?

       O zlučovaní, resp. redukcií počtu mestských častí v Košiciach sa hovorí už minimálne jedenásť rokov. Redukcia počtu mestských častí bola aktuálnou témou vo volebnom období 2006 – 2010, keď sa o tejto téme verejne diskutovalo, no nikto nenašiel odvahu a neprišiel s  návrhom na nové usporiadanie Košíc. V ďalšom volebnom období 2011 – 2014 a trocha aj pod mediálnym tlakom  vznikla na rade starostov v Košiciach komisia zložená zo starostov mestských častí Košíc. Členovia tejto komisie sa stretli aj so zástupcami mestských častí Bratislavy a konzultovali rôzne otázky ohľadom počtu, financií a kompetencií mestských častí v Bratislave a v Košiciach. V tomto období mnohí starostovia v Košiciach verejne na Rade starostov, ale aj pred zástupcami médií potvrdili a opakovali, že so zlučovaním mestských častí nemajú žiadny problém a súhlasia s budúcim zlúčením za predpokladu, že ušetrené financie budú putovať do zlučovaných mestských častí. So zlučovaním nemal problém Pereš, Lorinčík či iné mestské časti, čo je uvedené v niekoľkých zápisniciach z Rady starostov. K redukcii však nedošlo a opäť to bolo posunuté na ďalšie volebné obdobie. V tomto volebnom období (2015 – 2018) však zažívam na Rade starostov v Košiciach malé prekvapenia. Vyjadrenia košických starostov pred médiami sú diametrálne odlišné od  schválených uznesení na Rade starostov, ktoré boli aj nimi podporené. Aj na základe rokovania z Rady starostov išiel do mestského zastupiteľstva v roku 2016 návrh, aby o budúcom možnom usporiadaní, resp. členení Košíc rozhodovalo mestské zastupiteľstvo. V prípade, že starostovia dotknutých mestských častí by s návrhom nesúhlasili, mohla by Rada starostov tento návrh vetovať a teda nesúhlasiť s ním. V mestskom zastupiteľstve, ktoré sa uskutočnilo v roku 2016 tento návrh prešiel trojpätinovou väčšinou a preto primátor mesta Košice, ktorý je zároveň poslancom NR SR, predložil toto uznesenie v parlamente ako navrhovanú zmenu zákona o meste Košice. Návrh zákona neprešiel – chýbal jediný hlas. Čo to pre nás znamená? Zatiaľ to vyzerá tak, že aj v komunálnych voľbách v roku 2018 bude 22 mestských častí. V prípade, že sa udeje zmena, môže byť schválený menší počet mestských častí. Väčšina starostov v Košiciach sa nevie zhodnúť na konečnom počte mestských častí a akýkoľvek navrhovaný model budúceho usporiadania Košíc je pre väčšinu z nich neprijateľný. V prípade nespokojnosti, na základe miestneho referenda, na ktorom by sa zúčastnilo viac ako 50% oprávnených voličov, môže ktorákoľvek mestská časť (Džungľa, Lorinčík, Šebastovce, Poľov, Kavečany, Pereš, Myslava.....) zmariť redukciu počtu mestských častí. Pre vysvetlenie - aj druhá najmenšia mestská časť v Košiciach s počtom cca 698 obyvateľov (MČ Košice - Džungľa) bude môcť na základe referenda rozhodnúť o nezlúčení sa s inou mestskou časťou a tým zablokovať budúce možné členenie  Košíc.

Menšina môže zablokovať väčšinu – aj takáto je demokracia. Nech už je v budúcnosti v Košiciach počet mestských častí akýkoľvek, dôležité je, aby starostovia a ich poslanci vedeli svojim obyvateľom zdôvodniť, prečo by mali zostať naďalej v tom istom počte ako doteraz. Či sa ich celoročný rozpočet použije len na chod úradu, plat starostu, zamestnancov a poslancov, alebo aj niečo viditeľné pre svojich obyvateľov urobia. Ak nedokážu nič viditeľné urobiť, zlučovanie v budúcnosti bude zrejme nevyhnutné. Už len pri zlúčení dvoch malých mestských častí sa ušetrené financie môžu použiť napr. na výstavbu či opravu komunikácií, chodníka alebo  chýbajúcej občianskej vybavenosti.  

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta  

 

          Pereš Park otvárame v októbri 2017

       Jediné obchodné centrum v územnom pláne našej mestskej časti rastie a už čoskoro prinesie nie len našim obyvateľom, ale celej spádovej oblasti služby každodenného využitia. Tešiť sa môžeme na supermarket, reštauráciu a kaviareň, veterinu a PetShop, tabak s tlačou, zdravotnícke zariadenie s ambulanciami, lekáreň a optiku, drogériu, kvetinárstvo, solárium a v neposlednom rade sídlo miestneho úradu MČ. Návrh obchodného centra je moderným, polyfunkčným riešením, súčasťou ktorého je aj úprava okolitého prostredia, vybudovanie parkoviska pre 44 áut s parkovaním zadarmo a výsadba verejnej zelene v priľahlom okolí. OC je svojou polohou sústredené do centra mestskej časti. Prináša viac služieb, života a kultúry. Stane sa miestom zážitkov, miestom príjemných stretnutí. Funkčná marketingová podpora a komplexný facility service zabezpečí cielenú a kontinuálnu komunikáciu smerovanú na celú spádovú oblasť. V Pereš Parku je pripravených viac ako 2500 m2 priestorov na prenájom. V prípade, že máte záujem prevádzkovať niektorú z činností alebo máte svoj vlastný nápad,
ktorý by obohatil ponuku služieb obchodného centra, neváhajte nás kontaktovať, všetky potrebné informácie nájdete na www.perespark.sk.

Peter Vaško, obchodný manažér

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.

 

 


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka