Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 19.1.2019

Informačný list zo dňa 19.01.2019Vážení obyvatelia mestských častí Pereš a Lorinčík,

dovoľte, aby sme sa v mene Občianskeho združenia Pomoc Perešu poďakovali vám, našim čitateľom a všetkým popriali po celý rok 2019 pevné zdravie, šťastie a lásku. Naše veľké „ĎAKUJEM“ si zaslúžia všetci naši partneri, sponzori a darcovia dvoch percent z daní, vďaka ktorým sme aj v minulom roku mohli organizovať detské, športové a kultúrne podujatia, či vydávať bezplatne Informačný list pre obe mestské časti.

Chcete vedieť, komu sme pred Vianocami pomohli a ako sa skončili komunálne voľby 2018 na Pereši a v Lorinčíku? Viete, ktorá komunikácia sa koncom roka 2018 dočkala opravy a že v tomto roku chceme aj pre Vaše deti stavať Leegooo herňu? A viete aj to, že sme na jej výstavbu a prevádzku už zriadili transparentný účet vo FIO banke, a. s.? Čítajte nás aj v tomto roku a dozviete sa viac.

Občianske združenie Pomoc Perešu

 

Pred Vianocami sme opäť pomáhali seniorom a mladým rodinám

Dňa 14. decembra 2018 bola registrovaným obyvateľom služby sms-rozhlas odoslaná textová správa s oznamom, či nepoznajú rodinu alebo seniora zo svojho okolia, komu by vedelo Občianske združenie Pomoc Perešu pred Vianocami pomôcť. Podobne ako v roku 2017 sme aj koncom minulého roka navštívili 17 rodín a jednotlivcov, ktorým sme v piatok 22.12.2018 v čase od 14.00 do 16.00 hod. a v sobotu 23.12.2018 od 13.00 do 15.00 hod. zabezpečili pomoc v podobe balíkov s potravinami od partnera združenia. Roznos potravinových balíkov, bez nároku na akúkoľvek odmenu, robili štyria mladí ľudia vo veku od 15 do 29 rokov (traja z Pereša, jeden z okolia Košíc) za účasti predsedu Občianskeho združenia Pomoc Perešu, za čo im patrí poďakovanie. Veríme, že touto nezištnou pomocou sme prekvapili a spríjemnili predvianočné sviatky tým, ktorí to potrebovali najviac. Ďakovné sms, ktoré nám boli doručené krátko po odovzdaní potravinových balíkov, nás úprimne potešili. Už teraz vieme, že aj v tomto roku budeme pred Vianocami opäť pomáhať. O tom, kto to bude, budete rozhodovať aj vy.

Občianske združenie Pomoc Perešu

 

Občianske združenie pomohlo mestskej časti Pereš s vianočnou výzdobou

V roku 2010 sa dvaja z miestnych poslancov na Pereši (Juraj K. a Marta G.B.) rozhodli pomôcť mestskej časti Košice-Pereš so svetelnou vianočnou výzdobou, ktorá nám slúžila do sezóny 2016/2017. V roku 2017, aj s ohľadom na rozpočet mestskej časti Košice-Pereš, boli zakúpené len dve nové LED vianočné výzdoby. „Vďaka“ neznámym osobám, ktoré ich mechanicky poškodili, bola ich životnosť niekoľko mesiacov a koncom roka 2018 sme ich poškodené a nefunkčné demontovali.

Začiatkom decembra 2018 mestská časť Košice-Pereš zakúpila zo svojho rozpočtu štyri nové LED vianočné výzdoby, ktoré sme umiestnili na stĺpoch verejného osvetlenia na Bystrickej ulici. Vďaka jednému z obyvateľov Pereša, Ing. Vladimírovi M. mohlo aj Občianske združenie Pomoc Perešu pomôcť s vianočnou výzdobou na Pereši. Za združenie sme zakúpili pre našu mestskú časť ďalších päť LED vianočných výzdob v hodnote 510 € – dve sme umiestnili na Jasovskej pri ihrisku a OZ, tretiu pred OC Pereš na Revúckej a ďalšie dve na Bystrickej ulici.

Občianske združenie Pomoc Perešu

 

Parkovanie na komunikácii je problémom na Pereši aj vo Vyšnom Lorinčíku

Parkovaniu vozidiel na komunikáciách v našich mestských častiach sme sa venovali niekoľkokrát, no predsa na nájdu obyvatelia, ktorí si z verejnej komunikácie a tzv. „zeleného pásu,“ ktorý je súčasťou komunikácie, robia súkromné parkovisko. Za to, že tam pravidelne odstavujú svoje vozidlo, neplatia mestu Košice či mestskej časti žiadnu daň ani nájom. Svojvoľným parkovaním na verejnej komunikácii spôsobujú akurát problém oproti bývajúcemu susedovi (pri vjazde a výjazde vozidla), ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky. V čase zimnej údržby traktor s radlicou či rozmetadlom nemá veľkú možnosť manévrovať pomedzi zaparkované vodidlá. Výsledkom sú „esíčka,“ ktoré vzniknú od nahrnutého snehu a najhoršie je, keď primrznú. Za tieto neodhrnuté plochy netreba viniť starostu či realizátora zimnej údržby. Zodpovedný je majiteľ vozidla, ktorý parkovaním na komunikácii tieto „esíčka“ a neodhrnuté plochy spôsobil. Ak pri výkone zimnej údržby radlica poškodí zaparkované vozidlá kvôli ľahostajnosti ich majiteľa (radlica môže odskočiť až 50 cm), bude sa to majiteľovi páčiť? V prípade poistnej udalosti, ku ktorej bude privolaná štátna polícia, dostane pokutu aj ten, kto parkoval na verejnej komunikácii. Pretože podľa vyhlášky sa na obojsmernej komunikácii nemôže parkovať, pokiaľ nie je široká 6 metrov (3 metre pre jeden jazdný pruh). Ani Bystrická, ktorá je v správe mesta Košice, nemá všade šírku 6 metrov. V praxi to znamená, že na miestnych komunikáciách na Pereši nemožno nechať zaparkované vozidlo. Je faktom, že mestská polícia v Košiciach túto skutočnosť dlhodobo prehliada, ale len dovtedy, pokiaľ váš sused či iný obyvateľ neoznámi na 159, že vaše vozidlo parkuje len pár centimetrami na verejnej komunikácii. Vtedy už privolaná hliadka mestskej polície „vyberie“ pokutu od majiteľa stojaceho vozidla. Prečo stále niekto parkuje na verejnej komunikácii? Prečo mestská polícia v Košiciach iniciatívne nekoná a čaká doslova na „anonymných oznamovateľov?“

A pritom je to také jednoduché. Stačí svoje vozidlo zaparkovať na svojom pozemku či dvore alebo v garáži. Pri kolaudácii svojho rodinného domu mal predsa každý vlastník nehnuteľnosti povinnosť vytvoriť parkovacie miesta! Kde sú?! Cez deň som slušný taxikár, lekár, riaditeľ, tak prečo, keď prídem z práce, bezohľadne zaparkujem na Pereši na verejnej komunikácii?! Ak si myslíte, že parkovanie v rozpore s vyhláškou je problém len na Pereši, mýlite sa. Stačí sa prejsť po Vyšnom Lorinčíku. Komunikácie a chodníky vybudoval investor (nie mestská časť Košice - Lorinčík) na svoje náklady, no miesto na parkovanie svojich vozidiel si mal pred kolaudáciou vybudovať každý majiteľ rodinného domu. Výsledkom je však parkovanie na komunikácii a chodníkoch. Azda najdisciplinovanejší v parkovaní vozidiel sú „starousadlíci“ z Lorinčíka. Berme si z nich príklad.

Alebo budeme na seba volať mestskú políciu?

František K., obyvateľ Pereša

 

Ideme stavať Leegooo.... Nový priestor na hranie na Pereši

V minulom roku sa v rade Občianskeho združenia Pomoc Perešu rozhodlo, že v roku 2019 začneme s výstavbou Leegooo herne pre deti. Nová Leegooo herňa by mala byť umiestnená pri detskom ihrisku na Pereši, na pozemku nášho združenia. Pôvodný zámer výstavby dvojposchodovej Leegooo herne bol po konzultácii so stavebným úradom v Košiciach zmenený a budúca stavba detskej herne bude bez poschodia. Týmto krokom odbúrame možnú prekážku pre imobilné deti či mamičky s kočíkmi. Stavba detskej Leegooo herne bude zmontovaná z nových oceľových kontajnerov na mieru. Tie by mali byť zateplené minerálnou vlnou. Súčasťou detskej herne by mali byť toalety, kuchynka, technická miestnosť, sklad a garáž.

Náklady na výstavbu a prevádzku (asi 45 000 €) budú financované našimi partnermi a ak nám pomôžete, tak aj vami. Práve preto sme v minulom roku založili pre Občianske združenie Pomoc Perešu TRANSPARENTNÝ ÚČET. Ten bude slúžiť výlučne na výdavky spojené s financovaním výstavby Leegooo herne a jej následným prevádzkovaním. Všetky príspevky, ale aj výdavky na výstavbu a prevádzku budú 24 hodín zverejnené online na www.fio.sk.

Všetci, ktorí nám chcete pomôcť s financovaním výstavby Leegooo herne pre deti tak môžete urobiť prostredníctvom bankového prevodu či vkladom na náš transparentný účet vedený vo FIO banke, a.s.: IBAN: SK25 8330 0000 0027 0147 2050. V prípade ďalších informácií nás môžete kontaktovať na pomocperesu@gmail.com prípadne na 0948 28 33 55. Ďakujeme.

Občianske združenie Pomoc Perešu

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka