Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 28.03.2018

Informačný list zo dňa 28.3.2018Vážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

v tomto predveľkonočnom období k Vám prichádzame s druhým tohtoročným vydaním Informačného listu. V ňom si opäť nájdete informácie o samospráve Pereša, Lorinčíka, ale aj o aktivitách Občianskeho združenia Pomoc Perešu, ktoré tento Informačný list vydáva už od roku 2014. Pri tejto príležitosti Vám želáme príjemnú veľkonočnú pohodu v kruhu rodiny a blízkych.

Občianske združenie Pomoc Perešu

 

FRESH Pereš je OTVORENÝ

    V stredu, 21.2.2018 sme v Mestskej časti Košice – Pereš na Revúckej 14 otvorili prvý supermarket FRESH Pereš, ktorý je zároveň prvou prevádzkou v Pereš Parku (OC Pereš). Naši prví zákazníci hlavne z Pereša a Lorinčíka začali s nakupovaním krátko po 14.00 hod. a podľa ich vyjadrení boli veľkosťou predajnej plochy a množstvom sortimentu milo prekvapení. Kvalitné pekárenské výrobky dovážame od niekoľkých výrobcov a niektoré si sami pečieme. Na oddelení mäsa sa okrem niekoľkých druhov čerstvého mäsa nachádzajú najkvalitnejšie šunky, salámy, klobásky, párky a iné mäsové výrobky od rôznych výrobcov a domácich farmárov z Gelnice či Lemešian. Veľkosť našej predajnej plochy je ideálna na predaj niekoľko desiatok mliekarenských výrobkov či pre kvalitný a rozmanitý výber ovocia a zeleniny. Nie sme diskont či hypermarket a preto sa snažíme, aby ste bežný či akciový tovar vedeli u nás nájsť nielen v ranných, ale aj v popoludňajších hodinách. V našom supermarkete máme pravidelné akcie, ktoré nájdete v letákoch FRESH, s označením MINI. Cez víkend máme pre Vás pripravené mimoriadne víkendové akcie. Letáky s cenovo zvýhodneným tovarom sa nachádzajú aj pred vchodom do supermarketu v blízkosti nákupných vozíkov. K zadnému vstupu do supermarketu (od Alfa baru) pribudne v priebehu niekoľkých týždňov aj vstup z Revúckej ulice.

     V prípade, že preferujete určitý tovar, ktorý ste u nás nenašli alebo máte podnet, kontaktujte prosím vedúceho prevádzky supermarketu, prípadne pošlite e-mail na vedenie@freshperes.sk. Sme tu pre Vás!

Team BC Fresh s.r.o.

 

Čistenie komunikácií po zimnej údržbe

     V čase medzi 09.04. - 13.4.2018 bude v mestskej časti Košice – Pereš prebiehať strojné a ručné čistenie miestnych komunikácií od posypového materiálu po zimnej údržbe. Čistiť sa budú úseky všetkých komunikácii so súvislým asfaltovým povrchom, teda až 7.500 metrov. Žiadame majiteľov osobných, úžitkových a nákladných automobilov, aby svoje vozidlá v čase čistenia neparkovali na miestnych komunikáciách. Ak sa náhodou stane, že časť komunikácie kvôli zaparkovaným vozidlám nebude môcť byť očistená, mal by si tú časť komunikácie pozametať majiteľ priľahlej nehnuteľnosti na vlastné náklady.

Miestny úrad MČ Košice – Pereš

 

Poplatok za miestny rozvoj (daň z novostavieb) už platí – schvália ho aj v Košiciach?

     Koncom roka 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 375/2016 Z. z., ktorý umožňuje samosprávam pri novostavbách vyberať novú daň – poplatok za miestny rozvoj. Tejto povinnosti predchádza prijatie všeobecne záväzného nariadenia (ďalej „VZN“), ktoré Mesto Košice doteraz nemá schválené. Väčšina bratislavských mestských častí a niektoré košické obce (nie mestské časti) už poplatok za rozvoj schválili v minulom roku. Čo by mohla priniesť v prípade schválenia nová daň pre budúceho majiteľa nehnuteľnosti a čo pre mestské časti Košíc?

     Dnešní majitelia nových a starších rodinných domov sa nemusia ničoho obávať – nebudú platiť novú daň. Novú daň (poplatok za rozvoj) by platili tí, ktorí by začali v Pereši, Lorinčíku a iných mestských častiach stavať nové rodinné domy, byty... Výška novej dane pre budúcich obyvateľov by závisela od veľkosti stavby rodinného domu – pri novom rodinnom dome by v prípade schválenia VZN mohla obec (Mesto Košice) vyberať sumu 3 - 35€ za 1m². O presnej výške by rozhodovali mestskí poslanci, nie primátor či starosta. V prípade, že mestské zastupiteľstvo v Košiciach schváli výšku, resp. poplatok za rozvoj vo výške 25€ za m² a ten bude následne prerozdelený medzi mestskú časť a Mesto Košice v pomere 80:20, znamenalo by to príjem do rozpočtu Pereša a Lorinčíka vo výške 20€ za každý meter štvorcový nového rodinného domu. Pri budúcom rodinnom dome o rozlohe 100 m², by mestská časť Košice – Pereš alebo Lorinčík získali jednorázovo sumu 2.000€, Mesto Košice 500€. A práve z tejto novej dane, resp. poplatku za rozvoj by sme mohli opravovať miestne komunikácie, ktorých povrch, resp. poškodenie vzniklo a vznikne aj v dôsledku výstavby nových rodinných domov.

     Či bude vôľa vo volebnom roku schváliť novú daň v Košiciach, bude závisieť od mestských poslancov, z ktorých sú deviati zároveň starostami mestských častí.

Ing. Jozef Karabin, MBA, starosta

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.


 

Informačný list zo dňa 28.03.2018

Informačný list zo dňa 28.3.2018

 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka