Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 30.01.2016

Informačný list zo dňa 30.01.2016Vážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

       prinášame Vám prvé tohtoročné vydanie Informačného listu od Občianskeho združenia Pomoc Perešu. Všetkým našim čitateľom, obyvateľom Pereša a Lorinčíka prajeme v roku 2016 pevné zdravie, lásku a správne rozhodnutia. O tom, čo sa udialo alebo uskutoční v Pereši a Lorinčíku sa dozviete v nasledujúcich riadkoch Informačného listu. Príjemné čítanie. 

      

Dopravná nehoda na I50 spôsobila kolaps aj v Pereši

       V stredu 16.12.2015 v popoludňajších hodinách sa na komunikácii I50 pri Mestskej časti Košice – Poľov stala dopravná nehoda. Privolaní policajti odkláňali dopravu z Pereša na Malú Idu, pretože úsek pri Poľove bol neprejazdný. Vodiči idúci po I50 si skracovali cestu odbočením na Perešskú, čím spôsobili jej kolaps. Do Pereša sa nevedeli dostať vozidlá smerujúce z U.S.Steelu, Malej Idy, ani z Lorinčíka. Z Gelnickej sa nedalo odbočiť vľavo na Perešskú, pretože ju cez stred vozovky „upchali“ vozidlá z I50. Vodiči týchto vozidiel odignorovali fakt, že komunikácia Perešská je obojsmerná. Za krátku dobu vytvorili kolónu po strede Perešskej medzi Bystrickou a Gelnickou a znemožnili jej prejazd opačným smerom. Vjazdom na Perešskú z Gelnickej sa domáhal vodič spoločnosti KOSIT, a.s, no nikto ho nechcel rešpektovať. Privolaný policajti sa úsekom Perešskej v smere z Gelnickej na Bystrickú nezaoberali, pretože riešili odklon dopravy prechádzajúcej cez Pereš po I50 smerom na Malú Idu. Čo dodať na záver? Jediná dopravná nehoda na I50 nám zablokovala vstup a výstup z Pereša. Perešská je síce obojsmerná, no vozidlá idúce za sebou naraz v oboch smeroch to majú na Perešskej ťažké. Jednou z možností by bolo rozšírenie časti Perešskej v úseku medzi Bystrickou a Gelnickou. Kvôli budúcej protihlukovej stene (ďalej len PHS) si Národná diaľničná spoločnosť, a.s. v roku 2015 nechala spracovať štúdiu Alfa, ktorá sa týka PHS aj budúcich vjazdov či výjazdov do a z Pereša. V jednej z predstavených variantoch sa ráta aj s rozšírením Perešskej na plnohodnotný obojsmerný profil v úseku medzi Bystrickou a Gelnickou. Otvorená priekopa, resp. rigol medzi Perešskou a I50 by bol prekrytý, čím by vznikol okrem rozšírenej komunikácie Perešská aj chýbajúci chodník. Navyše by v prípade zablokovania, resp. upchatia I50 v dôsledku nehody bola Perešská prejazdná a nebol by problém so vstupom dopravy do a z Pereša.    

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

 

Prvý obyvateľ Pereša v roku 2016

       Dňa 1. januára 2016 o 15.25 hod. sa v starej nemocnici v Košiciach narodil prvý tohtoročný obyvateľ Pereša, Sebastián Hudák. Jeho mamička, Karin Hudáková nám prezradila, že malý Sebastián je ich novoročný „pokladík“. Za Občianske združenie Pomoc Perešu a za mestskú časť Košice – Pereš prajeme Sebastiánovi a jeho rodine všetko najlepšie.

 

Zberné dvory už zadarmo v Košiciach nebudú

       Dňa 14.12.2015 mesto Košice na svojom 8. mestskom zastupiteľstve schválilo všeobecne záväzné nariadenie (ďalej len VZN) č. 131 o miestnom poplatku za komunálne odpady. Doteraz, t.j. do 31.12.2015, mohli obyvatelia Košíc, vrátane obyvateľov Pereša a Lorinčíka, vynášať drobný aj stavebný odpad do 1 tony na zberný dvor bezplatne. Stačilo sa preukázať platným občianskym preukazom a mohli sme sa zbaviť bezplatne odpadu do 1 tony. Od 1.1.2016 však nadobudol účinnosť nový zákon schválený poslancami NRSR a Mesto Košice, resp. mestskí poslanci museli VZN Mesta Košice o miestnom poplatku za komunálny odpad prispôsobiť. Od 1.1.2016 už platíme v zberných dvoroch v Košiciach aj za odpad do jednej tony. Cena za 100 kg odpadu prineseného do zberného dvoru je 1,5 €, pri jednej tone 15 €. K uvedenému zákonu a zosúladeniu VZN Mesta Košice k danému zákonu bola vznesená kritika zo strany starostov či mestských poslancov. Na rade starostov aj na mestskom zastupiteľstve som vyslovil obavy z prijatého zákona, pretože ak doteraz mohol obyvateľ Košíc vyniesť odpad do zberného dvora zadarmo a mnohokrát to neurobil, je málo pravdepodobné, aby tak od 1.1.2016 urobil a ešte aj zaplatil poplatok. Spomenul som aj stavebné firmy či živnostníkov, ktoré sa zaoberajú stavbami či rekonštrukciami domov a bytov. Do 31.12.2015 mohli vyniesť a aj vynášali stavebný odpad do zberného dvora na niekoľko „zozbieraných“ občianskych preukazov u svojich zamestnancov. Po 1.1.2016 nám tento odpad môžu vyniesť na verejné priestranstvo či do blízkeho lesa v snahe ušetriť a nezaplatiť poplatok v zbernom dvore. Likvidáciu takého odpadu alebo vzniknutej čiernej skládky však už bude musieť znášať obec, resp. mestská časť. Upozorňoval som aj na skutočnosť, že v prípade pristavenia veľkokapacitného kontajnera pre celoročné upratovanie danej mestskej časti bude veľmi rýchlo naplnený stavebným odpadom z dodávok a vozíkov stavebných firiem, ktoré stavajú či rekonštruujú rodinný dom. Čo nový zákon a upravené VZN Mesta Košice prinesie, uvidíme v nasledujúcich pár mesiacoch.

                                          Ing. Jozef Karabin, starosta

                                        

SMS rozhlas v Pereši žne úspech

       Už v roku 2014 patrila Mestská časť Košice – Pereš k prvým na Slovensku s prevratnou službou pre svojich obyvateľov -  SMS rozhlasom. Túto službu pre obyvateľov Pereša som v minulosti prezentoval na formálnych aj neformálnych stretnutiach všetkým starostom mestských častí Košíc, no jedine  MČ Košice – Barca po našom vzore si osvojila SMS rozhlas - výhody bezplatných informačných SMS správ. V MČ Košice – Pereš máme túto službu už takmer druhý rok a využíva ju čoraz viac obyvateľov. A ako SMS rozhlas  funguje? Každý obyvateľ, ktorý má záujem dostávať bezplatne SMS správy o dianí v Pereši či Lorinčíku na svoj mobilný telefón, sa vie zaregistrovať vyplneným krátkeho formulára osobne na Miestnom úrade v Pereši, alebo na e-mailovej adrese starosta@jozefkarabin.sk kde uvedie svoje meno, priezvisko, ulicu a mobilné telefónne číslo, na ktoré mu budú posielané správy. Treťou možnosťou je zavolať na 055/6229664 v čase úradných hodín Miestneho úradu v Pereši a uviesť požadované údaje. SMS rozhlas má niekoľko výhod: je adresný, bezplatný, nie je hlučný, a SMS správu si viete prečítať kdekoľvek na Slovensku či v zahraničí. Všade, kde máte Váš mobilný telefón a signál. Len v tomto mesiaci sa vďaka SMS rozhlasu podarilo nájsť majiteľov troch psíkov. V minulosti sa vďaka SMS rozhlasu podarilo nájsť majiteľov stratených kľúčov či mobilných telefónov. V prípade poruchy na vodovodnom potrubí na danej ulici informujeme obyvateľov o mieste a čase odstávky a tiež o čase prerušenia elektrickej energie. Cez SMS rozhlas informujeme aj o kultúrnych a športových podujatiach v Pereši či Lorinčíku a ďalších oznamoch. O službe SMS rozhlase v Pereši informoval denník Plus jeden Deň http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/kosicky-peres-zaviedol-novinku-obcania-si-bez-mobilu-neskrtnu.html, ale aj košické rádio - Rádio Košice. Od 1.2.2016 spúšťame bezplatne službu SMS rozhlasu aj pre obyvateľov Lorinčíka a Vyšného Lorinčíka.

                           Ing. Jozef Karabin, starosta

 

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.        

 


 

Informačný list zo dňa 30.01.2016

Informačný list zo dňa 30.01.2016

 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka