Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 30.07.2016

Informačný list zo dňa 30.07.2016, Karabin, PerešVážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

       sme v polovici letných prázdnin, v čase najväčších dovoleniek, no my neoddychujeme. Za posledné dva mesiace sa toho udialo v Pereši a Lorinčíku viac než dosť. Neudržiavané pozemky, rozmáhajúce sa vlámania do rodinných domov, ale aj rôzne športové a kultúrne podujatia sú hlavnými témami nášho Informačného listu.  

Krádeže v Pereši

       Za posledné tri mesiace boli zaznamenané vlámania do rodinných domov. V tomto roku v Pereši asi prepíšeme štatistiky v tabuľkách Policajného zboru SR, pretože za tak krátky čas sú štyri vlámania viac než dosť. Aj preto je dôležité predvídať a zabezpečiť si svoju nehnuteľnosť voči neželaným návštevám. Vaše nefunkčné kamery alebo ich atrapy, vypnutý alarm, otvorené pivničné okno a neuzamknuté vchodové dvere sú tým najväčším lákadlom pre návštevu bez ohlásenia. Ani vysoké betónové oplotenie nikomu nezaručuje 100% ochranu. To, že poniektorí bývame v Pereši niekoľko rokov a ani len nepoznáme najbližších susedov, len nahráva do karát vandalom a zlodejom. Viete, na akom vozidle jazdí Váš sused, kde pracuje a kto ho pravidelne navštevuje? Máte vo svojom mobilnom telefóne jeho kontakt? Viete vôbec, ako sa volá? Ak ste odpovedali na všetky otázky áno, znamená, že medzi sebou komunikujete a záleží vám na tom, aby ste vedeli, kto je Vaším susedom. Nemáte problém susedovi zavolať, že niekto parkuje pravidelne v jeho okolí a keď zbadáte cudzie vozidlo, obvoláte najbližšie okolie, prípadne kontaktujete políciu. Horšie je to vtedy, ak ani len netušíte, kto je Váš sused, kedy chodí domov, kde pracuje a pod. Toto je ideálna situácia pre zlodejov – keby si vytypovali takýto dom a sledovali ho niekoľko dní, nikto by si nič nevšimol. Spoliehať sa dá na hocičo, no v každom prípade, ak vidíte pred svojou bránou či susedovým rodinným domom cudzie či podozrivé vozidlo, skúste cez telefón a u najbližších susedov zistiť, komu patrí, resp. ku komu prišiel. Jeden či dva telefonáty vo výške pár centov nikoho finančne nezruinujú. Lepšie je predvídať ako byť nemilo prekvapený.

                                         Ing. Jozef Karabin, starosta

 

Ako (ne)prísť o dom

       Stáva sa to vo svete, na Slovensku, a už aj v Pereši. To, čoho som bol svedkom 18.7.2016 vo večerných hodinách na Perešskej ulici neprajem nikomu. Niečo po 20.00 hod. som bol obyvateľom Pereša privolaný na Perešskú so zaujímavým odkazom. Na mieste boli prítomní záchranári a policajti. Na ceste pred domom ľudia, ktorí prišli o bývanie. Stačil jediný podpis na zmluve... Poďme však na začiatok, pretože triezvy človek, ktorý nie je pod nátlakom, nemôže prepísať, resp. predať časť svojej nehnuteľnosti a povedať mi, že on len súhlasil s predajom, koľko mal za nehnuteľnosť dostať nevedel nič. Vraj ani nič nedostal! Je to normálne? V uvedenom dome bývali ďalší nájomníci spolu s ich imobilnou rodinnou príslušníčkou. Všetci skončili na ulici, presnejšie na Perešskej ulici. Dom po niekoľkých rokoch zmenil majiteľa, ten ich z trvalého pobytu odhlásil. Ani polícia ani záchranári ľudom na ulici nedokázali pomôcť. O 20.30 hod. toho nedokážete urobiť veľa. Pomohol mi kontakt na Bernátovce - konkrétne Oázu, neziskovú organizáciu. Práve Oáza poskytuje dočasné ubytovanie ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Nových ľudí prímajú denne do 21.30 hod., v našom prípade spravili výnimku a po telefonickej dohode prijali ľudí, ktorých sme viezli krátko pred 22.00 hod., za čo im pekne ďakujem. Podľa najnovších informácií sa títo traja obyvatelia naďalej zdržujú v Bernátovciach, teda už skoro dva týždne. 

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.


 

Informačný list zo dňa 30.07.2016

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka