Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Občianske združenie Pomoc PerešuHľadať
 
 

Informačný list zo dňa 31.03.2017

Vážení obyvatelia Pereša a Lorinčíka,

       zima, počas ktorej január patril k najchladnejším za posledné desaťročie, sa nám skončila a prvé slnečné jarné dni nás doslova vyhnali do úprav našich záhrad. Začali sme s jarným upratovaním, čistením miestnych komunikácií a pomaly sa pripravujeme na veľkonočné sviatky. Náš Informačný list Vám poskytne malý relax – prajeme príjemné čítanie.    

 

Prepojovacia komunikácia Pereš - Lorinčík

       Myšlienka prepojovacej komunikácie medzi Perešom a Lorinčíkom je známa už niekoľko rokov. Spojiť Pereš s Lorinčíkom, skrátiť cestu
a zefektívniť linku MHD. Od 27.3.2017 začalo Mesto Košice s výstavbou časti prepojovacej komunikácie Pereš - Lorinčík v smere od otočky v Lorinčíku ku kostolu sv. Vavrinca. S výstavbou prvej časti prepojovacej komunikácie Pereš – Lorinčík sa  začalo skôr. Holandský investor CERE Invest Lorinčík, s.r.o. v minulých týždňoch začal od otočky Bystrická v Pereši s výstavbou nového cca 400 metrového úseku časti budúcej prepojovacej komunikácie Pereš – Lorinčík smerom k obytnému súboru Lorinčík Háje.

Prepojovacia komunikácia v tomto úseku bude široká 13,5 metra. Jej súčasťou bude nové verejné osvetlenie a chodník. Investíciu v hodnote 720 000€ s DPH bude v plnej miere financovať spoločnosť CERE Invest Lorinčík, s.r.o.. Kolaudácia časti prepojovacej komunikácie od Pereša k Lorinčíku Háje je podmienkou kolaudácie obytného súboru Lorinčík Háje a mala by prebehnúť v mesiaci september 2017. K celkovému prepojeniu Pereša a Lorinčíka v tomto roku napriek snahám samospráv Pereša, Lorinčíka a Mesta Košice pravdepodobne nedôjde – stále bude chýbať nedokončený úsek v dĺžke cca 400 metrov od Lorinčíka Háje ku kostolu sv. Vavrinca v Lorinčíku. Podľa vyjadrení Mesta Košice v tomto úseku jeden z obyvateľov Lorinčíka „blokuje“ svojimi pár metrami prepojenie Pereša s Lorinčíkom. Mesto Košice už spustilo proces vyvlastnenia. Faktom ale zostáva, že od mesiaca septembra 2017, resp. od kolaudácie a odovzdávania prvých domov v Lorinčíku Háje do dostavby celej prepojovacej komunikácie budú obyvatelia tejto lokality využívať jediný vstup k svojim domom výlučne cez mestskú komunikáciu Bystrická v Pereši, na časti ktorej do dnešného dňa absentuje chodník pre peších.

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

Rodinný dom už na zadných častiach záhrad nepostavíme

       V júli 2015 nastala na území Košíc zmena územného plánu týkajúca sa umiestnenia budúcich rodinných domov. Až do 15.7.2015 sme mohli stavať na záhradách rodinný dom s tzv. prístupom cez prednú parcelu. Od 15.7.2015 to už neplatí.

     Odvtedy Stavebný úrad v Košiciach nevydal jediné stavebné povolenie na stavbu rodinného domu v zadnej časti záhrady. Prečo? Podľa referátu hlavného architekta má byť rodinný dom vzdialený 6 metrov od oplotenia s verejnou komunikáciou. To, že v Pereši, v Lorinčíku, v Myslave a inde v Košiciach vznikali tzv. 3,5 – 4,5 metrov široké „fúziky“ dlhé niekoľko desiatok metrov slúžiace k prístupu na zadný pozemok, je už takmer dva roky minulosťou. Dnes na zadnom pozemku nepostavíme rodinný dom, pretože by bol vzdialený viac ako 6 metrov od oplotenia s verejnou komunikáciou.

     Napriek tomu, že už takmer dva roky na zadnej časti záhrady rodinný dom nepostavíme prekvapujú ma niektoré realitné kancelárie. Ponúkajú zadnú časť parcely so 4-metrovým vstupom z verejnej komunikácie, aj keď vedia, že Stavebný úrad v Košiciach stavbu na zadnom pozemku nepovolí. Mali by to vedieť súdni znalci, banky a predávajúci. Avšak kupujúcemu, že vzadu nepostaví rodinný dom, podá informáciu na 100% len príslušná mestská časť, referát útvaru hlavného architekta a Stavebný úrad v Košiciach. Pred týždňom som volal do realitnej kancelárie, ktorá mala v ponuke zadnú časť pozemku s 3,5 metrov širokým a 70 metrov dlhým „fúzikom“ z verejnej komunikácie. Cena bola 65€ za m2 s poznámkou, že pozemok je stavebný. Bol som zvedavý, aký rodinný dom postavím na pozemku, ku ktorému mi nevydajú stavebné povolenie. Na osobnom stretnutí mi zástupca predávajúceho mal predložiť kladné vyjadrenie k zamýšľanej stavbe rodinného domu. Výsledok?

     Zástupca predávajúceho nedisponoval ani jedným kladným vyjadrením. Na moju otázku, čo môžem postaviť na zadnej časti záhrady predávanej ako stavebný pozemok som dostal zaujímavú odpoveď. Vraj zmontovaný dom, ktorý mi prinesú na kamióne tak ako v U.S.A. alebo kontajnerový dom – obe bez základov. Na otázku, ako vojde kamión s domom či kontajnerom do 3,5 metrov širokého priestoru, mi už neodpovedal. Žiaľ aj takýto realitní agenti sa v Košiciach nájdu. Spokojnosť kupujúceho tu na prvom mieste ťažko očakávať. A keď už niekto podobný pozemok kúpi, tak neobviňuje predávajúceho či realitnú kanceláriu, ale poslancov, starostu, referát útvaru hlavného architekta a Stavebný úrad v Košiciach. Podmienka „šiestich“ metrov platí pre celé Košice, vrátane Pereša a Lorinčíka. Bez výnimky.

                                       Ing. Jozef Karabin, starosta

 

Od leta budú mať obyvatelia Pereša a Vyšného Lorinčíka pitnú vodu z nového vodojemu

       Koncom júna bude ukončená stavba vodojemu v Lorinčíku. Z vlastných zdrojov ju financuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., pričom celkové náklady predstavujú 499 497,65€.

     S výstavbou, ktorú pre VVS, a.s. realizuje spoločnosť Ekoúnia s.r.o. z Michaloviec, sa začalo pred rokom v júni. Stavebný dozor na stavbe za VVS, a.s. vykonáva Ing. Miroslav Kondor.

     Nový vodojem by mal byť do užívania odovzdaný počas letných prázdnin. Cieľom projektu je zabezpečiť dostatočnú akumuláciu vody s požadovaným tlakom vrátane zdravotného zabezpečenia vody a jej prívodu do spotrebiska. Na nový vodojem v tejto lokalite Košíc by sa mali napojiť obyvatelia MČ Košice – Pereš a MČ Lorinčík, resp. IBV Vyšný Lorinčík. 

 

V rámci tejto stavby sa zrealizuje:

SO 1103 Vodojem Lorinčík II 2x 250m³

Oplotenie vodojemu - SO 1105 (30x40m)

Terénne a sadové úpravy vodojemu - SO 1107

Odpad z vodojemu - SO 1106 dĺžky 48,85 m

NN Prípojky k vodojemu - SO 1108 dĺžky 321,0 m

Výtlačné potrubie - SO 1101 dĺžky 302,20 m

Zásobovacie potrubie - SO 1102 dĺžky 302,20 m

Rekonštrukcia jestvujúcej armatúrnej šachty a prístupová komunikácia k vodojemu v dĺžke 294,12 m.

     Výhľadovo bude vodojem zásobovať kvalitnou pitnou vodou vyše 3 tisíc obyvateľov Pereša a Lorinčíka. Predmetná stavba  tak zabezpečí požadovanú – normovú akumuláciu vody pre obyvateľov spomínaných lokalít. Navrhované miesto osadenia vodojemu bolo zvolené tak, aby bol zabezpečený dostatočný hydrodynamický tlak v celej zástavbe uvedených mestských častí. Výška stavby od jej základov po koniec sedlovej strechy je 7,59 metrov. Predpokladaná priemerná denná spotreba vody by mala byť po spustení stavby v objeme 260,5m³ za deň.

 Mgr. Monika Murová, Agentúra PENELOPA, s.r.o.

                                               PR zástupca VVS, a.s.

Celý informačný list si môžete stiahnuť nižšie.

 


 
Informačný list zo dňa 31.03.2017

 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka